Blago Majdanpeka

slika
Ugrozeno drvece
slika
Ugrozeno drvece

Drvece - ugrozene vrste

Kao i ostale vrste biljnog i zivotinjskog sveta postoje i posebno ugrozene vrste drveca ciji opstanak u nasim sumama je doveden u pitanje iz raznih razloga. Najceci uzrok ugrozenosti drveca su klimatske promene, nebriga o zastiti prirode ili prekomerna ekploatacija nekih od ugrozenih vrsta. Trenutno se na popisu najugrozenijih drveca nalazi 46 vrsta i one su posebnim zakonskim propisima zasticene cime se pokusava obezbediti njihov opstanak.

Card image cap
Mecja leska

Listopadno drvece do 30 m visine. Dozive starost i do preko 200 godina. Cvetaju u aprilu i maju, znatno pre listanja. Plodovi su orascici (lesnici), u grupama od 3 do 8, jestivi su ali sitniji od obicnih lesnika, zreli su u septembru i oktobru. Razmnozavaju se semenom i vegetativno. Nastanjuju dublja i svezija zemljista na krecnjaku. Najcesce se mogu sresti na visini od 100 do 1.200 m, ponekad i do 1.700 m.

Card image cap
Crni glog

Žbun ili nisko drvo do 7 m visine. Grane su sa trnovima. Trnovi su oko 1 cm dužine. Listovi su trouglasti ili jajasti, perasto usečeni sa 7 - 11 režnjeva koji su oštro nazubljeni. Listovi su manje-više dlakavi. Cvetovi su sakupljeni u cvasti. Krunica je bele boje, a pri kraju cvetanja je ružičasta. Cveta u maju - junu mesecu. Plod je koštunica, pri sazrevanju crvenkaste, a kasnije sjajno crne boje. Javlja se na plavnim aluvijalnim terenima, na staništima vrbovih, topolovih i lužnjakovo - jasenovih šuma. Heliofilna (svetloljubiva) i entomofilna vrsta

Card image cap
Dren

Dren je listopadni grm ili nisko drvo do 8 m visine sa zaobljenom gustom krošnjom. Dugovečan je i može da živi i preko 100 godina. Kora na starijem stablu ispuca u smeđe-crvenkaste ljuspe. Mlade grančice su obično četvorouglaste u preseku i fino dlakave. Listovi su naspramni, jajasti sa dugačko izvučenim vrhovima. Cvetovi su žuti. Javljaju se rano, pre listanja, sakupljeni u štitaste cvasti, pravilni su i četvoročlani. Cveta od februara do aprila meseca. Plod je koštunica (drenjina). Plodovi su jestivi. Cenjena medonosna vrsta. Raste svuda, a najviše po suvim, sunčanim, kamenitim stranama svetlih listopadnih šuma, zajedno sa drugim grmljem i šibljem.