Blago Majdanpeka

slika
Crnajka
slika
Crnajka

Crnajka

Selo Crnajka nalazi se na magistralnom putu od Majdanpeka prema Boru i pruza se pored istoimene reke koja se uliva u Porecku reku i na kraju u Dunav.Prema popisu iz 2002. bilo je 1099 stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je 1256 stanovnika). Skola u Crnajki iz 1819. najstarija je u okolini, ali je 2010. potpuno renovirana tako da se sve priredbe, igranke, svecanosti i skupovi u selu sada odrzavaju u ovoj zgradi. Fiskulturna sala je savremeno opremljena spravama za vezbe i klimatizacijom, tako da je dostupna turistima za rekreaciju dok borave u selu.

Crkva Uspenja svete Bogorodice je podignuta 1896., ima stare ikone radjene u tehnici duboreza i oslikavane u boji, a pod ovog hrama je autentican i izradjen od cigli. Crnajka ima izuzetan polozaj u odnosu na tri planine kojima je okruzena (Deli Jovan, Stol i Veliki krs) i to joj daje prednost pri razvoju izletnickog i planinarskog turizma, a upravo zbog ovih planina selo obiluje izvorima pitke vode, koji se slivaju u dve manje recice i formiraju reku Crnajku koja protice kroz selo i dalje se uliva u Sasku reku. U neposrednoj blizini nalazi se i istorijski spomenik, Miloseva kula iz cetrnaestog veka, koju su Turci posle Kosovske bitke srusili sa tri strane, ali je cetvrta strana ostala da prkosi vremenu i cuva legendu o kuli vise od sest vekova. U ovom zivopisnom kraju, kojeg odlikuje lepota prirode, zdrav vazduh i pitka, hladna voda, postoji visedecenijska tradicija sakupljanja sumskih plodova i pecurki. Stari, retki zanati ovde nisu zaboravljeni i u dvoristima nekih kuca se i dalje nalaze masine za strugarstvo i vodenicarstvo. Putem igara i odlicne gastronomije, suvenira od gline, duboreza i rezbarstva, mestani cuvaju, ali i razvijaju tradiciju, kulture i narodnih obicaja Vlaha. Stanovnici Crnajke organizuju i dve manifestacije: "Uskrsnje dane folklora" gde je pored folklornih igara poseban akcenat stavljen na tradicionalne seoske igre, takmicenja u ukrasavanju jaja i promociju specificnih seoskih proizvoda i "Delijovanske dane pcelara", sa strucnim predavanjima, prodajnom izlozbom, opremom.

Card image cap
Selo Crnajka

Card image cap
Selo Crnajka

Card image cap
Selo Crnajka

slika
Rudna Glava
slika
Rudna Glava

Rudna Glava

Rudna Glava je naselje u Srbiji u opstini Majdanpek. Prema popisu iz 2002. bilo je 2309 stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je 2549 stanovnika). Tragovi postojanja naselja na ovom mestu vide se od najdavnijih vremena a danasnje naselje pominje se od 1723. godine. U blizini naselja se nalazi istoimeni arheoloski lokalitet, centar ranog praistorijskog rudarstva, koji se danas nalazi pod zastitom Republike Srbije, kao arheolosko nalaziste od izuzetnog znacaja. Rudna glava nalazi u brdovitom kraju sa mnogo recnih tokova a sastoji se osim od centralnog dela sela i od cetiri veca zaseoka: Blizna, Krs, Sopot i Bukova Glava.

Kroz selo protice reka Saska koja izvire ispod brda Markov Krak kod Majdanpeka i nakon sto se u nju uliju brojne pritoke kod Miloseve Kule spaja se sa rekom Crnajkon i formiraju reku Porec koja kod Donjeg Milanovca utice u Dunav. Selo je na sadasnjem mestu osnovano i pominje se od 1723 godine. U selu postoji osnovna skola koja je dobro utemeljena i ima dugu tradiciju. Nadomak sela nalaze se spomenici prirode Valja Prerast i bigrena akumulacija sa slapovima Beli izvorac, prave atrakcije prirodnih vrednosti. Po jedinstvenoj oceni naucnika rec je o najstarijem evropskom rudniku, koji je istovremeno i najocuvaniji objekat ove vrste u svetu. Kasniji tragovi vezani su takodje za arheometalursku delatnost, i nema znacajnijeg istorijskog razdoblja a da ovde nije bio aktivan neki od rudokopa. Sam naziv sela Rudna Glava upucuje na to, a istrazivaci pretpostavljaju da potice iz srednjeg veka. Rudnici su bili aktivni i pod Turcima, a takodje i u vreme tzv. Austrijske okupacije (1718-1739). Sticajem okolnosti, u Rudnoj Glavi je krajem 1848. godine pocela obnova rudarstva u Srbiji. Dvadesetak kilometara udaljeno od Majdanpeka, selo Rudna Glava, splet je autenticne seoske sredine, gostoprimstva i neponovljive prirode, sa dobrim potencijalima za razvoj izletnickog i planinarskog turizma.

Card image cap
Selo Rudna Glava-Sveti Sava

Card image cap
Selo Rudna Glava

Card image cap
Selo Rudna Glava

slika
Klokocevac
slika
Klokocevac

Klokocevac

Klokocevac je naselje u Srbiji u opstini Majdanpek. Nalazi se pokraj Porecke reke, na raskrscu je puteva za Majdanpek, Negotin i Donji Milanovac. Prema popisu iz 2002. bilo je 711 stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je 880 stanovnika). Selo je poznato po proizvodnji cumura u cumuranama. Ovde se nalazi FK Radnicki. U naselju Klokocevac živi 603 punoletna stanovnika, a prosecna starost stanovništva iznosi 45,7 godina. U naselju ima 254 domacinstva. Selo se u istorijskim izvorima pominje od 1783. godine. Nalazi na lepom mestu u nezagadjenom prirodnom okruzenju u dolini Porecke reke i njenog usca u Dunav. Stanovnistvo se bavi uglavnom stocarstvom i poljoprivredom. Uz odredjenu podrsku radnika na privremenom radu u EU koji su u selu u znacajnom broju i sve postojece povoljne uslove moglo bi doci do znacajnog razvoja seoskog turizma.

Card image cap
Selo Klokocevac

Card image cap
Selo Klokocevac

Card image cap
Selo Klokocevac

slika
Topolnica
slika
Topolnica

Topolnica

Topolnica je pitomo selo u donjem toku Porecke reke, na njenoj levoj obali, koje sa oko 800 stanovnika odaje sliku skladno organizovanog naselja u lepo okruzenje ocuvane, nenarusene prirode. Mesto se pominje od 1723 godine. Mostom koji spaja obale reke povezano je sa magistralnim putem Majdanpek - D. Milanovac. U plodnoj dolini Porecke reke, ispod obronaka Bukove glave i sa istoka obronaka Miroc planine i "okolnih kulmi", formirano je naselje Topolnica, u nekim dokumentima nazvano i "Тоponica". Naselje prvobitno je bilo smesteno kod mesta ,"Seliste", a krajem 18.veka doslo do preseljenja na sadasnju lokaciju.

Okolni tereni su svojevrsna sumska oblast u kojoj rastu mnoge vrste pecuraka, lekovitih trava, sumskih plodova, u gotovo nedirnutim predelima, koji cuvaju izvornost, i onu privlacnu divljinu i neokrnjenost od dodira savremene civilizacije. Kulme u Topolnici su prica za sebe, i svojevrsna ucionica na otvorenom, koje na malom prostoru nude povratak u davno prohujalo vreme, i susret sa prosloscu koju smo gotovo zaboravili. I pored prepznatljive bliskosti koja je sacuvana, kulme umiru naocigled svih nas. Bez obzira na to ipak mozemuo uzivati i sadasnjem trenutku koji jos cuva te stare vrednosti a sa nama i posetioci ovog kraja, kojih ce nadajmo se biti sve vise.

Card image cap
Selo Topolnica

Card image cap
Selo Topolnica

Card image cap
Selo Topolnica