Blago Majdanpeka

slika
Nejestive gljive-olovasta rudoliska
slika
Nejestive gljive-muhara

Ukrasi suma - nejestive gljive majdanpeckog kraja

Nejestive ili otrovne gljive prisutne su u sumama i na terenima isto kao i jestive i od opasnosti po zdrvlje deli nas samo pazljivost i strpljenje da otklonimo svaku sumnju ako postoji u hranjivu ispravnost ubranih gljiva. Jedini nacin da berac bude siguran da je ubrao jestivu gljivu je ili da sam dobro poznaje pecurke ili da ih odnese iskusnom gljivaru na pregled. Nejestivih vrsta gljiva ima dosta ali onih koje su smrtno otrovne znatno manje, zato bi trebalo usvojiti dva vrlo vazna pravila za gljivare pocetnike: ne treba brati gljive koje dobro ne poznajes, a ako ih ipak uberes nikako ih ne treba jesti dok ih ne pogleda istinski poznavalac gljiva.Opasnost od trovanja naravno zavisi i od kolicine pojedenih gljiva.U majdanpeckom kraju ima nekoliko vrsta otrvnih gljiva pa i smrtno otrovnih i one su predstavljene u ovom prilogu:

Card image cap
Zelena pupavka

Jajcara (Blagva) je jestiva gljiva, jedna od najukusnijih, raste u listopadnim, cetinarskim i mesovitim sumama, leti i tokom toplih jesenjih dana. Poznata je i pod imenom blagva, kneginja, knez, rudnjaca. Sešir precnika 8-20 sm, oblo ispupcen, poluloptast, kasnije spljosteniji, gladak, narandzastocrvene boje. Listici zuti, gusti, siroki. Drska bela, pri dnu gomoljasto zadebljana, obavijena belim ovojem. Meso belo, ispod kozice sesira zuto, ugodnog mirisa.

Card image cap
Bela pupavka

Ima socno, belosivkasto, meso mozda deblje nego kod zelene pupavke, bez mirisa. Sakupljaca moze da prevari vrlo prijatan ukus mesa gljive, zato treba biti vrlo obazriv, jer bela pupavka spada u grupu najotrovnijih pecurki u nas. Miris podseca na krompir i orahe. Jednako otrovna kao i zelena pupavka, ali utoliko opasnija što je povrsni beraci zbog bele boje brkaju sa sampinjonima. Prvi simptomi trovanja javljaju se kasno, te je lecenje otezano.
Card image cap
Usiljena pupavka

Ovo je takodje najteza otrovnica, ima više cunjasti sesir, nagore usiljene krljusti po strucku, reaguje na baze zuto i raste uglavnom na hladnijim stanistima. Sve bele smrtonosne pupavke razlikuju se od svih vrsta sampinjona po tome što oko dna struska imaju ovojnicu u obliku nezavezane vrece i što im listici ostaju i u zrelosti beli, dok su kod sampinjona sivkasti, roza, purpurno do cokoladno smedji. Sampinjoni takodje imaju prsten, mogu imati i bulbu (zadebljano dno strucka), no nijedan nema ovojnicu (volvu), kao poseban sloj. Kao i zelena pupavka, smrtno otrovna srecom nije toliko cesta.

Card image cap
Muhara

Opis nije neophodan pošto su svi, kao deca, u bajkama i crtanim filmovima upoznali ovu crvenu lepoticu. Nije najotrovnija (daleko je nevinija od npr. panterovke). Kod trovanja dolazi do poremećaja u nervnom sistemu, slično pijanstvu. Dolazi do povećanog lučenja pljuvačke, znojenja, bolova u trbuhu, praćenih prolivom.

Card image cap
Panterovka

Panterovka (panterova muhara; Amanita pantherina), vrsta otrovne gljive iz porodice Amanitaceae. Otrov ove gljive ne moze se unistiti nikakvom termickom niti bilo kojom drugom obradom. Smrtno je opasna i zabranjena je svaka njezina upotreba u bilo kakve svrhe. Prvi simptomi trovanja se javljaju u roku od 15 minuta pa do 2 sata.

Card image cap
Zavodnica

Zavodnica (Omphalotus olearius), otrovna gljiva, raste busenasto na panjevima bukve, hrasta i masline najcesce pokrivenih zemljom, leti i u jesen. Sesir: precnika 5-15 cm. smeđecrvenkaste boje, s uraslim vlakancima, najpre izbocen sa podvijenim rubom, zatim duboko udubljen s talasastim rubom, Drska: 5-15 cm. duga, zakrivljena, malo ekscentricana, puna, vlaknasta, svetlija od sesira. Meso: narandzastozuto, zilavo, vlaknasto, neprijatnog mirisa, blagog ukusa.